Wednesday, April 4, 2007

האחים עופר מוכרים בציבור הרחב כמי שתורמים, בנדיבותם הרבה, לעמותות שונות. אולי הגיע הזמן לבדוק מה בדיוק האחים עופר "תרמו" למדינת ישראל, ובמיוחד, מה הם קיבלו ממנה.

הכסף של כולנו
מבקר המדינה מצא פגמים מהותיים באופן שבו מכרה מדינת ישראל לאחים עופר את מניות ב"הנחה" ששוויה מוערך ב- 1.2 מיליארד שקלים. בפרשת בתי הזיקוק זכו האחים עופר בפיצוי של כ-130 מיליון דולר מהמדינה, פיצוי שכנגדו הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"ץ. כי"ל שבבעלות האחים עופר התחמקה לכאורה מתשלום דמי זיכיון למדינה בגובה מאות מיליוני שקלים. זאת, בנוסף להטבה של 130 מיליון שקל, שלה זכו האחים עופר "בטעות" (למה לנו אף פעם לא קורות טעויות כאלה?) בפרשת תחנת הכוח הפרטית.

החיים של כולנו
המפעל "רותם אמפרט" שבבעלות האחים עופר חרג במשך שנים באלפי אחוזים מהתקן. משום מה, המשרד להגנת הסביבה שכח להגיש נגדו כתב אישום. התזכורות ששלחה עמותת "אדם, טבע ודין" למשרד, לשר, ואפילו ליועץ המשפטי לממשלה, לא הועילו. פרשה דומה קרתה ב"תרכובות ברום".
מפעל "דשנים" זיהם את הקישון.

ע"פ אתר המשרד להגנת הסביבה, "חשיפה ממושכת ומוגברת למזהמים אלה עלולה לגרום נזק לבריאות, ובין השאר לפגיעה בדרכי הנשימה ולעלייה בשכיחות מחלות כלי דם ולב". סקר אפידמיולוגי שערכו חוקרים מאוניברסיטת באר-שבע מצביע על עלייה בתחלואת ילדים בישובים הסמוכים למפעלים ברמת חובב.

ה-עובדים
בעוד שמי שגרים בסמיכות למפעלים של האחים עופר נאלצים "להסתפק" בזיהום אוויר חריג פה ושם, הרי של"פינוק" האמיתי "זוכים" העובדים במפעלים. העובדים
במפעלי ים המלח, ב"רותם אמפרט" וב"תרכובות ברום" הפכו בהדרגה לעבדי קבלן נטולי זכויות. על-פי תחקיר "בולדוג", העובדים טיפלו בחומרים מסוכנים ללא הגנה מספקת, ורבים מהם חלו בסרטן.

אין לאן לברוח
אם אחרי שקראתם את כל זה מתחשק לכם ללכת לים כדי להירגע, לא בטוח שנשאר לכם חוף ללכת אליו. אם אתם תושבי חיפה, למשל, תגלו להפתעתכם, שעיריית חיפה השכירה ל"צים" שבבעלותם של האחים עופר מגרש לאחסון מכולות על רצועת החוף בחיפה, בניגוד לחוקי התכנון והבנייה. ואילו בהרצליה ועדת התכנון המחוזית אישרה לאחים עופר לבנות מלון על "שטחים פתוחים" שהם קנו ליד הים, וזאת, בניגוד לתכנית המתאר הארצית.

הון-שלטון-עיתון
בעלי ההון מחסלים בהדרגה את חופש העיתונות ב"ידיעות אחרונות" ובערוץ 2. קרא כאן.

הפרד ומשול
המקרה של האחים עופר הוא דוגמא קיצונית, אבל בהחלט לא יחידה. בזמן שאנחנו מתקוטטים ומאשימים אלה את אלה, שינקינאים נגד מתנחלים, חילונים נגד חרדים, ערבים נגד יהודים, יש מי שפועל במרץ כדי להפוך את ישראל לרפובליקת בננות, שנשלטת על-ידי כמה משפחות עשירות, ששולטות ביד רמה גם באזרחים הקטנים וגם בפוליטיקאים הבכירים.

תם, מה הוא אומר
יש כל מיני תמימים, שמאמינים ש"לא נותנים לעשירים לחיות בארץ הזאת", וש"אם לא יתנו לחזקים להרוויח, הם יעזבו, ובארץ יישארו רק החלשים, ולא יישאר מי שישלם מסים". הבעיה היא, שמי שאומר את זה מסתכל על תלוש המשכורת הממוצעת פלוס שלו, רואה איך 50% הולך למס הכנסה, ובטוח שאם אצלו זה ככה, אז בטח שרי אריסון המסכנה משלמת 90% מס. המצב הוא בדיוק הפוך. הכרישים הגדולים לא רק מתחמקים מתשלום מס, אלא גם מצליחים לחלוב בשיטתיות את קופת המדינה.

אופנן, מה הוא אומר
להיות רפובליקת בננות זה לא להיט גדול, אבל יש כמה מדינות בדרום ומרכז אמריקה שהצליחו להתקיים ככה במשך כמה עשרות שנים. הצרה היא, שלהן, בניגוד לנו, לא היה את החמאס ואת אחמדיניג'אד על הראש. כל מי שחרד לעתידה של מדינת ישראל חייב להבין, שהמשך קיומה של המדינה הוא לא עובדת טבע ולא כוח עליון, ושאם כולנו לא נתעורר, ומהר, כל זה עלול להיגמר יום אחד.

חכם, מה הוא עושה
אפילו את האחים עופר, לחץ ציבורי יכול להכניע. הלחץ הציבורי גרם ל
ביטול ההטבה שהאחים עופר היו אמורים לקבל ("בטעות") בפרשת הקמת תחנת הכוח הפרטית. המאבק שלנו הוביל להגשת כתבי אישום נגד המפעל המזהם "תרכובות ברום", ולביטול המזימה להעניק לסמי עופר אזרחות כבוד של חיפה.

מה אפשר לעשות

כתבות עיתונות על האחים עופר

אוסף קישורים על האחים עופר, הון ושלטון ועוד

אולמרט נתן, אולמרט לקח: פרשיות השחיתות הנשכחות של אולמרט.

הקוד האתי שלי ועמוד הבית שלי.